برترين مطالب
Best Posts
  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  استان‌های «کم برخوردار» رکورددار تورم اقلام خوراکی در سال 97


  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده، نرخ تورم سال 1397 کشور حدود 26.9 درصد بوده است و بر این اساس، استان‌های ایلام و کرمان به ترتیب بالاترین و پایین ترین نرخ تورم کل کالاها و خدمات مصرفی را در این سال داشته‌اند.

  همچنین با احتساب تورم نقطه به نقطه اسفند ماه سال گذشته در خصوص کل کالاها، استان‌های کردستان با 58.3 درصد، خراسان شمالی با 57.1 درصد و چهارمحال و بختیاری با 56.7 درصد، بیشترین تورم نقطه به نقطه را تجربه کردند و استان‌های کرمان، قم و هرمزگان به ترتیب با 41، 40.1 و 39.5 درصد کمترین تورم نقطه به نقطه کشور را داشته‌اند.

  علاوه بر این، در تورم ماهانه اسفند ماه کل کالاها در حالی استان‌های قزوین با 5.4 درصد، بوشهر با 5.3 درصد و مرکزی با 5.2 درصد بیشترین تورم را متحمل شدند که در مقابل ساکنان استان‌های هرمزگان، اصفهان و آذربایجان شرقی به ترتیب با 3.2، 3.2 و 3 درصد، کمترین نرخ تورم را در اسفند ماه احساس کردند.

  بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، در تورم 12 ماهه کل کالاها نیز استان‌های ایلام با 31.7 درصد، لرستان با 31.6 درصد، کردستان با 31.6 درصد و چهارمحال بختیاری با 31.5 درصد در صدر لیست تورم کل کالاها قرار داشتند و استان‌های هرمزگان، قم و کرمان با 22.7 درصد، 22.4 و 21.6 درصد، کمترین تورم 12 ماهه کل کالاها را به خود دیدند.

  استان‌های روکوددار کشور در تورم قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات

  از سوی دیگر در خصوص میزان تغییرات شاخص قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات، با احتساب تورم نقطه به نقطه، استان‌های بوشهر90.6 درصد، چهارمحال و بختیاری با 84.8 درصد و یزد با 84 درصد بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در این بخش را به خود دیدند و استان‌های قزوین، کرمان و زنجان کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی، آشامیدنی و دخانیات را دارا بودند.

  همچنین استان‌های یزد، مرکزی، البرز و بوشهر تورم ماهانه 8.3 درصدی، 8.2 درصدی، 7.6 درصدی و 7.5 درصدی ماهانه اقلام خوراکی، آشامیدنی و خوراکی را داشتند و در مقابل استان‌های قم، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و زنجان کمترین تورم ماهانه در این بخش را به خود دیدند.

  در تورم 12 ماهه قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات نیز استان‌های چهارمحال و بختیاری با 44.2 درصد، بوشهر با 44 درصد و خوزستان و هرمزگان با 40.9 درصد، رکورددار تورم بودند و استان‌های سمنان، مازندران و زنجان به ترتیب با 33.5، 33.4 و 32.1 درصد، در پایین‌ترین جدول تورمی قیمت خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات 12 ماهه سال 97 استان‌های کشور قرار گرفتند.

  به گزارش تسنیم، نکته حائز اهمیت آن است که با توجه به اهمیت تغییرات قیمت خوراکی‌ها برای اقشار کم‌درآمد، متأسفانه استان‌های محروم و کم بضاعت‌تر از جمله چهارمحال بختیاری، بوشهر، خوزستان و هرمزگان در صدر جدول بیشترین تورم 12 ماهه قرار داشتند و حتی در تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی نیز استان‌های بوشهر، چهارمحال و بختیاری و یزد، بیشترین تورم را در محدوده 84 تا 90 درصد تجربه کردند.

  این آمار نشان می‌دهد برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال گذشته، نتوانسته عدالت توزیع اقلام خوراکی را به‌درستی برقرار کند و لازم است اصلاحاتی در این بخش انجام شود.

  انتهای پیام/

   

   ارسال در حدود 2 هفته قبل  نویسنده : reza  بدون نظر   | ادامه مطلب »