برترين مطالب
Best Posts
  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  یادداشت| مسیر اشتباه در حضور میدانی بحران‌ها


  به گزارش خبرگزاری تسنیم، اکبر نصراللهی در یادداشتی با عنوان “مسیر اشتباه” نوشته است: “همان گونه که دوربودن رسانه‌ها و مسئولان از مردم و منطقه بحران، سؤال‌برانگیز و غیرقابل قبول است، اقدام نمایشی و شعاری بعضی از خبرنگاران و مسئولان در کانون بحران، دادن آدرس غلط و احتمالاً گمراه‌کننده است.

  رسانه‌ها و مسئولان برای همراهی با مردم، همذات‌پنداری، اثبات ایفای وظایف و مسئولیت‌پذیری و فعالیت در منطقه بحران، راههای مختلف و معقول و مفیدی را پیشِ‌رو دارند که به‌زودی در این خصوص نظرم را  تفصیلی خواهم‌ گفت اما فعلاً چند نکته:

  1. پیداکردن برخی نمونه‌های خارجی نمی‌تواند مجوزی برای این نوع اقدامات باشد؛ مثل این است گفته شود چون اغلب مردم دنیا پوشش یا دین خاصی دارند و اطعمه و اشربه خاصی را می‌خورند و می‌نوشند، ما نیز چشم‌بسته همان‌طور باشیم.

  2. تسری این نوع رفتارها از برخی خبرنگاران به مسئولان و احتمالاً در آینده به مردم، به‌ضرر کشور است.

  3. با مردم بودن و حضور میدانی خبرنگار، به شیرجه رفتن با کت و شلوار در آب و گل‌ولای نیست بلکه گفتن بموقع و کامل اخبار، انتشار نظر کارشناسان مستقل و دلسوز در کنار پوشش نظرات مسئولان، پوشش روندی مخاطرات و بحران‌ها و منحصرندانستن همراهی با مردم در زمان‌ محدود بحران و فراموش نکردن وظایف ملی و انسانی و حرفه‌ای و دینی خود پیش و پس از بحران و مهمتر از همه مطالبه پیشنهاد گنجاندن دروس مدیریت بحران‌ در همه رشته‌‌ها و سطوح آموزشی از مهدکودک تا  دوره دکتری از جمله آنها است.

  4. همچنین دولتمردان هم برای اثبات دلسوزی و همراهی با مردم و مسئولیت‌پذیری خود، بدون برخی اقدامات تبلیغاتی و نمایشی مثل رفتن فرماندار اسدآباد در شکاف فرونشست زمین و بازدیدهای تشریفاتی و مزاحمت برای کارشناسان و امدادگران‌، اگر وظایف‌شان در شرایط عادی و دوره مخاطرات شایسته‌تر انجام دهند، نیازی به این کارها نیست.

  6. اخلاقی و حرفه‌ای و معمول نیست در  ساعات و روزهای اولیه بحران به‌ویژه زمانی که هنوز امداد و اسکان به اتمام‌ نرسیده است، انتقاد شود اما به‌نظر می‌رسد برخی از دولتمردان‌ از این اصول سوء استفاده و بهره‌برداری سیاسی  می‌کنند و در نهایت اطلاعات جامع، دقیق و بیطرفانه‌ای از منطقه بحران و وضعیت مردم ارائه نمی‌کنند”.

  انتهای پیام/*

   ارسال در حدود 2 هفته قبل  نویسنده : reza  بدون نظر   | ادامه مطلب »